Hlavní trasa zámku pod názvem Reprezentační pokoje vás nejprve zavede do vstupních prostor haly, kde si připomenete původ rodů. Po schodišti se přemístíte do prvního patra a navštívíte soukromé pokoje kněžny Eleonory. V místnosti dříve určené pro kněžninu komornou se seznámíte se stavebním vývojem zámku Hluboká nad Vltavou. Dále zamíříte do ložnice, oblékárny a pracovny. Následuje prohlídka reprezentačních salónků. Prvním z nich je Ranní salon s galerií předků rodu Schwarzenbergů, dále Velká jídelna a Přijímací salon. Spatříte významnou kolekci flámských tapiserií ze 17. století či orientální koberec s buddhistickými symboly. Největší sál zaujímá knihovna, kde se nachází okolo dvanácti tisíc knižních svazků. Po knihovně vás čeká prohlídka kaple, sbírky zbraní, zbrojnice a nakonec sejdete do zimní zahrady.
Prohlídka trvá přibližně 55 minut.
Prohlídka druhé trasy Soukromé apartmány vám ukáže soukromí kněžny Terezie a knížete Adolfa Schwarzenberga a jeho ženy kněžny Hildy. Interiéry byly připravovány podle inventáře z třicátých let 20. století. Podíváte se do pracovny, salónu, ložnice a oblékárny. V rámci prohlídky nakouknete i do pokojů pro služebnictvo, obhlédnete tehdejší sanitární zařízení, koupelnu, záchod a bidet. Sanitární zařízení dosud funguje, ale těžko vás nechají si to vyzkoušet.
Prohlídka vám zabere přibližně 55 minut.
Zámecká kuchyně vás oslní nejrůznějšími technickými vychytávkami tehdejší doby. Kuchyňský prostor byl přemístěn do suterénu někdy v polovině 19. století a dělí se tři části – první je určena k vaření teplých pokrmů, ve druhé se připravuje studená kuchyně a ve třetí je provoz cukrárny. Spatříte tady například výtlak vodovodu a výtah na jídlo. V kuchyni nechyběla okenní ventilace, moderní kuchyňská kamna s ventilačním systémem. Spatříte krb a zařízení na otáčení rožňů, strojek na loupání jablek a brambor, formy na paštiky a masové pudinky, strojek na zmrzlinu a vybavení cukrárny, která vyráběla chutné sladkosti a dezerty.
Doba prohlídky je asi 35 minut.
Neogotická věž s cimbuřím vznikla po roce 1847, potom co se zřítila původní barokní věž. Věž má výšku 52 m od nádvoří a 58 m od dolního parteru zámeckého parku. Pokud přidáte k samotné věži i ostrožny, výška činí 148 m. Po vyšlápnutí do věže se můžete těšit z nádherných výhledů na okolní krajiny – na jihočeskou pánev. Věž je uzavřena v době silného větru, za deště a bouřky, či za jiného špatného počasí. Na ochoz musíte vyjít celkem 245 schodů.
Zámek obklopuje park o rozloze 58 ha, kam je vstup zdarma. Park má přírodně krajinářský styl, navazují na něho barokní úpravy krajiny, zahrnující dlouhá stromořadí a velké rybníky. Založili ho Schwarzenbergové v padesátých letech 19. století, když prováděli romantické úpravy sídla. Vstup do parku je bezplatný a můžete v něm spatřit hodnotné cizokrajné dřeviny. Rostou tady liliovníky, jinany, kaštanovníky, platany, smrky, zeravy. Dále jedlovec, nahovětvec, křehovětvec, ořechovec vejčitý, jilm a tis. Navazující krajinářský park je tvořen mnoha kočárovými a promenádními cestičkami. Od roku 1997 je opraveno a napuštěno jezírko ve středu parku. Opravy se o rok později dočkal obloukový mostek na ostrov. Na louce nad hřbitovem najdete vyhlídkové místo.
Zámecký park je plný romantických koutů, které se využily při natáčení řady pohádek. Samozřejmě sem zavítají i novomanželé a svatební hosté, aby ukořistili jedinečné fotografie poté co absolvovali svatební obřad ve zdejší zámecké kapli. Mimochodem v zámeckém parku jsou umístěny i Hitlerovy sochy. Jedná se o Rozsévače od Williho Knappa, Veslaře od Hermanna Zettlitzera a Bohyni Afrodité (Venuši) od Wilhelma Wandschneidera. Tyto sochy zakoupil sám Adolf Hitler na výstavě soudobého německého umění v Mnichově v roce 1940. Na Hlubokou se sochy dostaly v padesátých letech 20. století.
Zámek můžete navštívit i během zimního období a podíváte se do speciálně temperovaných zámeckých prostor. Zimní okruh nabízí prohlídku soukromých místností posledních čtyř vlastníků. Jako první vás čeká procházka chodby po nádvoří na pravé straně, kudy se dostanete do Hamiltonova salonu kněžny Terezie. Již na chodbách a později i v dalších prostorách si všimněte řady trofejí a grafik s náměty lovu. Dále navštívíte Kuřácký salón, Malou jídelnu Terezie, Loveckou jídelnu, Přípravnu, Malou jídelnu Dr. Adolfa, jeho obývací pokoj, pracovnu a ložnici. Výzdoba stěn se znovu zabývá loveckými náměty, spatříte i zbraně a nástroje ze sedmnáctého a 18. století používané k lovu – brokovnice, kulovnice, bambitky s křesadlovými a kolečkovými zámky, prachovnice, kopí na kance, lovecké tesáky a trofeje. Z dalších vystavených sbírek se vám poštěstí vidět stříbrnou cestovní soupravu, porcelán, poháry, tácy a medaile z rozmanitých hospodářských výstav. Půvabná je i sbírka tkaných znakových tapiserií a zajímavá je splachovací toaleta ze začátku 20. století. na závěr projdete soukromými pokoji knížete Dr. Adolfa, který tady přebýval s manželkou kněžnou Hildou až do konce roku 1939. Apartmá se rekonstruovala podle skutečné podoby.
Kudy na Hlubokou?
Národní kulturní památku zámek Hluboká nad Vltavou najdete na návrší nad Vltavou asi 15 km severně od Českých Budějovic.
Zajímavá místa v okolí
Fotogalerie