Zajímavé historky a pověsti z Hluboké nad Vltavou

Zámky a hrady jsou opředené mnoha povídačkami a není tomu jinak ani u Hluboké nad Vltavou. Například se povídá o zkamenělém stádu. Na Hluboké kdysi dávno bydlel pastýř a od rána do večera jenom nadával a vypouštěl z úst samé kletby. Lidé ho varovali, aby přestal, nebo ho postihne boží trest. Radám se jenom smál a jednou přišel den, kdy proklel sebe i celý svět. Nebesa ho potrestala – proměnil se v kámen společně se svým stádem.

V době, kdy tady správcoval de Bossi, se poddaným nežilo vůbec dobře. Choval se všemocně a lidé si jeho jméno proměnili komolením na „Nebosý“ či „Tubosý“. Začalo se podívat, že se spolčil se samotným ďáblem a ani po své smrti nenašel klid. Ďábel si ho prý zapřáhl do spřežení a vyoral s ním hlubokou strouhu a ve Staré oboře jí dlouho nazývali „Čertova brázda“.

Jiná pověst se jmenuje Ohnivý myslivec a vypráví o hajném, který se s pytláky nijak nepáral. Měl vysokou hubenou postavu a rozčepýřené vousy. Naháněl strach i obyčejným lidem, kteří nešli z obavy do lesa ani pro houby nebo větvičky. Jednoho dne zemřel během prudké bouřky, když na něho spadl strom. Nikdo jeho smrti nelitoval, ale on nedal pokoj ani po svém skonu. Vracel se na svět zahalený plameny, pobíhal po lese a zjevoval se lidem. Nečinil však jen zle, některé vyděsil a jiným pomáhal. Avšak jednou starý výměnkář vyřkl po velkém leknutí nahlas“Spas, Bože, mne i jeho!“ Vzápětí plameny uhasly, myslivec se proměnil v bílou holubičku a letěl k nebi. Od této doby ho již nikdo neuviděl.

Zajímavým vyprávěním je i pověst Samaritánka. Jednalo se o pramen, vyvěrající ze svahu za Hamrem, přezdívaném „Dobrá voda“. Během častých povodní se voda ve studních naplnila špinavou vodou a zapříčinila řadu chorob. Ovšem Samaritánka zůstala vždy čistá a nezakalená. Majitel zámku Ondřej Ungnad ze Suneku, zde nechal vybudovat kapličku Samaritánku. Později se rozmohlo tvrzení o tom, že kdo pil ze Samaritánky, uzdravil se.

Poslední zajímavostí je zápis českobudějovických kronikářů, kteří v roce 1420 napsali, že na Hluboké porodila kráva stvůru podobnou člověku a ještě žila nějakou dobu po narození. V roce 1522 se zase zaznamenala záhadná zpráva o narození telete podobném mnichovi. Jak to ve skutečnosti bylo s hlubockými krávami už dnes asi nikdo nezjistí.

Kudy na Hlubokou?

Národní kulturní památku zámek Hluboká nad Vltavou najdete na návrší nad Vltavou asi 15 km severně od Českých Budějovic.

Hluboká nad Vltavou

zobrazit větší mapu

Fotogalerie

Zámek Hluboká nad Vltavou Zámek Hluboká nad Vltavou Zámek Hluboká nad Vltavou Zámek Hluboká nad Vltavou Zámek Hluboká nad Vltavou Zámek Hluboká nad Vltavou
Už jste byli na hradě Bouzov?

Kdo nebyl na hradě Bouzov, tak bude litovat. Jeden z nejkrásnějších českých hradů naleznete nedaleko Mohelnice na Střední Moravě.