Hora Kleť s rozhlednou

Na trase mezi městy Český Krumlov a České Budějovice najdete masiv Blanského lesa, kde je nejvyšší horou Kleť s 1083 metry. Vrchol hory tvoří kamenná rozhledna, postavená v roce 1825.

Oficiální název rozhledny zní Josefova rozhledna (věž). K výhledu se dostanete po 110 schodech. Na Kleti najdete i observatoř, kde se zkoumají komety a planetky – hvězdárna stojí jenom kousek pod rozhlednou. Při dobré viditelnosti uvidíte dokonce Alpy. Jinak se díky kruhovému výhledu podíváte na větší část Šumavy, dále jsou k vidění Novohradské hory, Českomoravská vrchovina, Brdská pahorkatina, Protivínské hory a Budějovická pánev. Z výšky spatříte zámek Hluboká nad Vltavou, Temelín, Lipenskou přehradu, Český Krumlov a vrcholy Šumavy s chlumem, Bobíkem, Libínem, Knížecím stolcem atd.

Na horu se méně zdatní dostanou sedačkovou lanovkou. Dostanete se sem i autem a pěší výlet výstupu je popsán přímo pod lanovkou. Dojít se sem dá z několika směrů – od železniční stanice Holubov po zelené značce (5 km), od vlaku ze stanice Plešovice po žluté turistické značce nebo z Českého Krumlova po zelené. Toto místo je od Hluboké nad Vltavou vzdálené asi 28 km.

Další tipy na výlety

> ZOO a lovecký zámek Ohrada
> Město České Budějovice
> Zámek Kratochvíle

Kudy na Hlubokou?

Národní kulturní památku zámek Hluboká nad Vltavou najdete na návrší nad Vltavou asi 15 km severně od Českých Budějovic.

Hluboká nad Vltavou

zobrazit větší mapu

Fotogalerie

Zámek Hluboká nad Vltavou Zámek Hluboká nad Vltavou Zámek Hluboká nad Vltavou Zámek Hluboká nad Vltavou Zámek Hluboká nad Vltavou Zámek Hluboká nad Vltavou
Tipy na výlet

Věděli jste, že na vrchol Sněžky se můžete vydat nejen pěšky, ale také novou lavnovkou na Sněžku, která byla dána do provozu ke konci roku 2013? Milovníci turistiky určitě dají přednost výšlapu Obřím dolem.