Město České Budějovice

Deset kilometrů od Hluboké nad Vltavou leží metropole jižních Čech – České Budějovice. Město je známé pivem a tužkami. Najdete ho v rovince, na místě kde se stékají řeky Malše a Vltava. O založení města se postaral král Přemysl Otakar II. v roce 1265. Fungovala tady koněspřežní železnice na trase Budějovice – Linec od roku 1828. Ve městě najdete řadu historických a kulturních památek. A na jaké výlety v Českých Budějovicích se můžete těšit? Nenechte si ujít historické jádro s několika renesančními a barokními domy a také církevními a světskými stavbami. Zajímavé je náměstí Přemysla Otakara II., které má rozměry přesně 133 x 133 m. Všimnout si tady můžete barokní radnice z let 1727 – 1730. V prostřední věži je zabudována zvonkohra a kolemjdoucí mohou každou hodinu slyšet hrát osmnáct zvonků.

Domy na náměstí patřily velmi zámožným měšťanům a šlechticům. Ve středu náměstí najdete barokní Samsonovu kašnu, která v dřívějších časech zásobovala město vodou z Vltavy. Na náměstí je keramická dlažba z let 1937 – 1939. Z předchozí zádlažby zbyl jenom Bludný kámen, k němuž se váže pověst o popravišti, kde bylo roku 1470 popraveno deset mladíků kvůli odporu proti rychtáři. Říká se, že kdo překročí Bludný kámen po desáté hodině večer, nikdy už nenajde cestu zpět domů. Ve městě dále najdete kostel sv. Anny s kapucínským klášterem, založený královnou Annou roku 1614. Naproti Kneiddlovu domu s renesančními sgrafity stojí barokní kaple Smrtelných úzkostí Páně. Katedrálu svatého Mikuláše stavěli takřka hned po založení města na konci 13. a začátku 14. století. Bohužel, v červenci 1641 došlo ke zničení ničivým požárem. Nový kostel vznikl během let 1641 – 1649. Vedle katedrály určitě nepřehlédnete Černou věž, původně sloužící jako hláska a zvonice. Měří 72,25 metrů na výšku a z ochozu vás čeká moc pěkný výhled na okolí.

Další tipy na výlety

> ZOO a lovecký zámek Ohrada
> Zámek Kratochvíle
> Hora Kleť s rozhlednou

Kudy na Hlubokou?

Národní kulturní památku zámek Hluboká nad Vltavou najdete na návrší nad Vltavou asi 15 km severně od Českých Budějovic.

Hluboká nad Vltavou

zobrazit větší mapu

Fotogalerie

Zámek Hluboká nad Vltavou Zámek Hluboká nad Vltavou Zámek Hluboká nad Vltavou Zámek Hluboká nad Vltavou Zámek Hluboká nad Vltavou Zámek Hluboká nad Vltavou
Tipy na výlet

Věděli jste, že na vrchol Sněžky se můžete vydat nejen pěšky, ale také novou lavnovkou na Sněžku, která byla dána do provozu ke konci roku 2013? Milovníci turistiky určitě dají přednost výšlapu Obřím dolem.