Tipy na výlety do okolí zámku Hluboká

V okolí Hluboké nad Vltavou nemusíte koukat jenom po kulturních památkách a historických stavbách. Pro zájemce o aktivní odpočinek jsou tady k dispozici různé sportovní aktivity. Mezi ně patří golf, adrenalinový park, turistické a cyklistické trasy. V Hluboké nechybí sportovní areál a v nedalekých Českých Budějovicích například zimní stadion. České Vrbné zaujme vodáky, protože zde funguje vodácký klub, který se postaral o vybudování vodního slalomového kanálu.

Děti nezapomeňte vzít do zoologické zahrady a loveckého zámečku Ohrada, který najdete nedaleko zámku.  V blízké obci Bavorovice se nachází několik staveb lidového baroka.

Zajímavé zastavení nabízí zřícenina gotické stavby Karlův hrádek, který nechal jako lovecký hrádek založit Karel IV. ve druhé polovině 14. století. V obci Holašovice se podívejte na jedinečný soubor lidových staveb ve stylu selského baroka, který jezdí obdivovat návštěvníci z celého světa a je zapsaný v seznamu UNESCO.

Pro zájemce o rozhledny doporučujeme zalesněný vrch Semenec v nadmořské výšce 441 metrů, kde najdete sedm metrů vysokou rozhlednu. 23 km vzdálené Vodňany leží ve středu krajiny s mnoha rybníky. Jsou známé rybářskou tradicí a na začátku 20. století tady byla založena proslulá rybářská škola. Zajímavé je vodňanské čtvercové náměstí, odkud je vidět věž kostela Narození Panny Marie. Výzdobu také obstaral slavný Mikoláš Aleš. Z dalších historických objektů jsou viditelné obranné bašty a části městských hradeb. 24 km od Hluboké nad Vltavou můžete prozkoumat rodiště Jana Žižky z Trocnova. V areálu zaniklé středověké vesnice Trocnov najdete památník se sochou Žižky, Žižkův kámen a Muzeum husitského revolučního hnutí. Zajděte také do bývalé hájovny, kde vás čeká historická expozice a spatříte i pozůstatky dvou původních dvorců.

Nejen pro vyznavače náboženství je určeno poutní místo Římov, vzdálené od Hluboké 25 km. Vybudovali ho jezuité na levém břehu Malše od roku 1648. Střed obce tvoří kostel s loretánskou kaplí s ambity, odkud můžete jít křížovou cestou, kde vás čeká 25 zastávek. Cesta je dlouhá asi šest kilometrů. O něco vzdálenější jsou Borovany s bývalým augustiánským klášterem, s barokním zámkem a zemědělskými usedlostmi osmnáctého a devatenáctého století.

Přibližně 35 km od zámku Hluboká se nachází nádherný Český Krumlov se spoustou výletů za kterými zde můžete vyrazit. Procházka městečkem patří mezi jedním z nich, a právem. Nesmíme zapomenout na zámek a nebo Grafitový důl.

Další tipy na výlety v okolí zámku Hluboká nad Vltavou:

Zobrazit více výletů v Jižních Čechách

Hora Kleť s rozhlednou

Na trase mezi městy Český Krumlov a České Budějovice najdete masiv Blanského lesa, kde je nejvyšší horou Kleť s 1083 metry. Vrchol hory tvoří kamenná rozhledna, postavená v roce 1825. Oficiální název rozhledny zní Josefova rozhledna (věž). K výhledu se dostanete po 110 schodech. Na Kleti najdete i observatoř, kde se zkoumají komety a planetky – hvězdárna stojí Celý článek >

Zámek Kratochvíle

Zámek je od Hluboké nad Vltavou vzdálen cca 23 km západním směrem. Krásný renesanční zámek vznikl v letech 1583 – 1589 jako letní lovecké sídlo a byl postaven pro Viléma z Rožmberka. Celá stavba stojí na dřevěných pilířích, kterých jsou stovky. Bažinatý podklad nedával jiné řešení, než toto zabezpečení. Architektem byl Baltassare Maggi, který našel inspiraci ve Celý článek >

Město České Budějovice

Deset kilometrů od Hluboké nad Vltavou leží metropole jižních Čech – České Budějovice. Město je známé pivem a tužkami. Najdete ho v rovince, na místě kde se stékají řeky Malše a Vltava. O založení města se postaral král Přemysl Otakar II. v roce 1265. Fungovala tady koněspřežní železnice na trase Budějovice – Linec od roku Celý článek >

Zoologická zahrada a lovecký zámek Ohrada

ZOO Ohrada a lovecký zámek najdete od Hluboké od Vltavou ve vzdálenosti okolo jednoho kilometru. Zámek stojí blízko Munického rybníka s chovem zaměřeným na různé druhy vodního ptactva. Jako dobrá pozorovatelna ptáků slouží dřevěné lávky nad rybníkem. Zámek stojí u alejí starých dubů. Lovecký zámek byl postaven roku 1842 pro Schwarzenbergy a měl se využívat Celý článek >

Kudy na Hlubokou?

Národní kulturní památku zámek Hluboká nad Vltavou najdete na návrší nad Vltavou asi 15 km severně od Českých Budějovic.

Hluboká nad Vltavou

zobrazit větší mapu

Fotogalerie

Zámek Hluboká nad Vltavou Zámek Hluboká nad Vltavou Zámek Hluboká nad Vltavou Zámek Hluboká nad Vltavou Zámek Hluboká nad Vltavou Zámek Hluboká nad Vltavou
Tipy na výlet

Věděli jste, že na vrchol Sněžky se můžete vydat nejen pěšky, ale také novou lavnovkou na Sněžku, která byla dána do provozu ke konci roku 2013? Milovníci turistiky určitě dají přednost výšlapu Obřím dolem.